प्रदेश सरकारद्वारा ब्यबस्थित कोरोना उपचार केन्द्रमा नै छैन, विश्व स्वास्थ्य संगठनले तोकेको मापदण्ड, बिरामीलाई दिइएको खाजामा किरैकिरा

संबाददाता : ओम हमाल     प्रकाशित मिति: (२०७७ श्रावण १९, सोमबार) १४:२८

प्रदेश १ सरकारको ब्यबस्थापन र कोशी अस्पतालले संचालन गरेको विराटनगरस्थित कोभिड–१९ उपचार केन्द्र विश्व स्वास्थ्य संगठनले तोकेको मापदण्ड विपरीत रहेको गुनासो आएको छ भने सो केन्द्रमा वितरित खाजामा किरैकिरा भेटिएपछि त्यहाँ उपचाररत ६० जना कोरोना संक्रमितहरूले विरोध जनाएका छन् । केन्द्रमा सोमबार बिहान दिइएको खाजामा किरा भेटिएको हो ।

कोरोना उपचारमा संलग्न हुदाहुँदै आफैं कोरोना संक्रमित भएर सोही केन्द्रमा उपचाररत एक स्वास्थ्यकर्मी महिलाले संक्रमितले यस्तो बेला रोग प्रतिरोधक क्षमता बढाउने खाना दिइनुपर्नेमा चिल्लो–पिरो पुरी र तरकारी दिइएकोमा समेत आश्चर्य प्रकट गरिन् । ‘रुघा लाग्दासमेत चिल्लोपिरो खान दिनु हुन्न,’ उनले भनिन् । खानादेखि शौचालयको सरसफाइसम्म विश्व स्वास्थ्य संगठनले तोकेको मापदण्ड उक्त केन्द्रले पूरा नगरेको उनले बताइन् । ‘

यसैबीच, आज बिहान ७ बजे खाजा  भनेर दिइएको मटरको तरकारीमा किरैकिरा देखेपछि खान नसकेको उनले गुनासो गरिन । उनले ‘संक्रमित भनेर हेला गरेजस्तो लागेको” बताइन् ।

केन्द्र संयोजक ज्ञानबहादुर बस्नेतले सकेसम्म राम्रै व्यवस्थापन गर्न खोजिएको भएपनि खाना पकाउने क्रममा भएको मानवीय त्रुटिले यस्तो हुन गएको बताए । कमसल खालको पुरानो केराउ प्रयोग भएको स्वीकार्दै उनले राम्रोसँग केलाउँदा पनि कुनैकुनैमा किरा भेटिएको स्पस्ट पारे ।

केन्द्र संयोजक बस्नेतले केन्द्रमा दिनको चार पटक शाकाहारी खाजा–खाना दिइने गरेको जानकारी दिए । उनका अनुसार बिहान ७ र दिउँसो २ बजेको खाजामा कहिले रोटी–तरकारी, कहिले पुरी–तरकारी, कहिले पराठा र कहिले दहीच्युरा दिइन्छ । बिहान ११ र राति ८ बजेको खानामा दाल, भात, हरियो तरकारी, फलफूल, पापड र चिप्सलगायत दिइन्छ । ‘रोग प्रतिरोधक क्षमता बढाउन च्यवनप्राश, अश्वगन्धा र गुर्जो पनि दिन्छौं,’ बस्नेतले भने । समाचार्श्रोत कान्तिपुर दैनिक 


(२०७७ श्रावण १९, सोमबार) १४:२८ मा प्रकाशित

कोरोना भाइरस नियन्त्रण सम्बन्धि गण्डकी प्रदेशको सूचना
कोरोना भाइरस नियन्त्रण सम्बन्धि गण्डकी प्रदेशको सूचना

Exchange Rate

Nepali Patro

कोरोना भाइरस नियन्त्रण सम्बन्धि गण्डकी प्रदेशको सूचना
कोरोना भाइरस नियन्त्रण सम्बन्धि गण्डकी प्रदेशको सूचना