अराजनीतिक र प्रतिशोधपूर्ण कथित सङ्गठित अपराध मुद्दा : ओमप्रकाश पुन

संबाददाता : ओम हमाल     प्रकाशित मिति: (२०७५ कार्तिक २२, बिहीबार) ०९:०७

सङ्गठित अपराध भनेको कुनै राजनीतिक उद्देश्यबेगर निश्चित स्वार्थसमूहमा गरिने ध्वंसात्मक वा आपराधिक कार्य हो । त्यो सानो समूह वा सञ्जालका आधारमा गरिने कार्य हैन, बरु अन्तरदेशीय सञ्जालका आधारमा गरिने अपराध हो । तर विडम्बना ! यी सबै सङ्गठित अपराध सम्बन्धका अन्तर्राष्ट्रिय मूल्यमान्यतालाई समेत धोती लगाएर बाँके प्रहरीले म र हाम्रा केही साथीहरूलाई सङ्गठित अपराधसम्बन्धी मुद्दा लगाएको छ । यो हामी र हाम्रोजस्तो क्रान्तिकारी पार्टीका निम्ति राज्य विप्लवका सवालमा सुखद तर चुनौतीपूर्ण कार्य हो ।

केही समयपहिले गिरफ्तार भएर कारागार चलान गरिएका तीनजना साथी (प्रकाश आचार्यलगायत) लाई पनि एनसेलको कारबाही प्रकरणलगायत विषयमा यही मुद्दा चलाइएको रहेछ । अहिले मलाई पनि भ्रष्ट निर्माण कम्पनी कालिका कन्स्ट्रक्सन (जो दलाल विक्रम पाण्डेको हो) र एउटा कुन चर्चमा आगो लगाएको झूट्टा मुद्दामा कथित सङ्गठित अपराध मुद्दा चलाएको छ । यो राष्ट्रिय प्रश्न मात्र नभएर अन्तर्राष्ट्रिय दलालीकरणको भद्दा नमुना पनि हो किनकि यी दुवै सवाल साम्राज्यवादसँग जोडिएका छन् । त्यो पनि भारतीय र पश्चिमा उत्तरसाम्राज्यवादसँग ।

कालिका कन्स्ट्रक्सन नामको भ्रष्ट निर्माण कम्पनी छ । त्यो राष्ट्रिय गौरवको योजना सिक्टा सिँचाइसँग जोडिएको छ । यसमा राप्ती नदीबाट पानी लिएर बाँके र बर्दियासम्मको हजारौँ हेक्टर जमिन सिँचाइ गर्ने योजना छ र यसमा राज्यले १४ अर्ब रकम खर्च गर्दैछ । निर्माण पूरा नहँुदै सयौँ ठाउँमा भत्किएको र ठेकेदार, कर्मचारी र राजनीतिक दलको मिलोमतोमा ठूलो भ्रष्टाचार भएको जनगुनासोका कारण केही कर्मचारीसमेत कारबाहीको दायरामा तानिएका छन् । त्यति मात्र नभएर त्यो कुलो असफल बनाउनमा भारतको पनि ठूलो हात छ किनकि राप्तीको पानी नेपालले प्रयोग गर्दा उसको तल्लो तटीय नहरमा पनि समस्या आउन सक्छ जसका कारण भारत यो नहर बनोस् भन्ने चाहँदैन । बरु नहरको ड्याममा सानो भए पनि विद्युत् निकाल्न चाहन्छ ताकि पानी भारततिर जाओस् । यसकारण यो कम्पनीमाथिको कारबाही जसले गरे पनि भारतसँग जोडिएर आउने भएकाले यहाँको दलाल सरकार र उसको सुरक्षा प्रशासनले भारतीय साम्राज्यवादलाई खुसी पार्न यो सङ्गठित अपराधजस्तो अमिल्दो मुद्दा चलाएको छ । अर्को चर्चको सवाल छ । के पनि सुन्नमा आएको छ भने क्रिस्चियन स्कुल चलाउने व्यक्ति भारतीय हो । व्यक्ति भारतीय भए पनि क्रिस्चियन मिसन पश्चिमाको राजनीतिक मिसन हो ।

भन्नलाई कथित हिन्दु पृष्ठभूमिका भएकाले नेपालका दलाल शासकहरूले क्रिस्चियनले जबर्जस्ती पैसाको लोभमा जनताको धर्म परिवर्तन गरिरहेकोमा विरोध गरेका छन् । व्यवहारमा तिनै पश्चिमा क्रिस्चियन मिसनको डलर खाएर बसेका छन् । त्यसकारण पश्चिमा साम्राज्यवादीको छद्म राजनीतिक मिसन क्रिस्चियन चर्चमाथिको हमला दलालहरूका लागि चुनौती साबित हुने भयो । यसकारण कुनै पनि सिकायत र उजुरीबिना नै त्यो मुद्दा पनि हामी र हाम्रो पार्टीमाथि थोपरेका छन् । एनसेल त झन् तिनको कमिसनको दुहुनो गाईजस्तै भइगयो जसले गर्दा एनसेलमाथिको जनताको कारबाहीले यिनको निद्रा नै खतम गरिदियो ।

यी र यस्ता सबै घटनाक्रमलाई हेर्दा के भन्न सकिन्छ भने हामीमाथि बाँके जिल्लामा लगाएको कथित सङ्गठित अपराधसम्बन्धी मुद्दा भारतीय साम्राज्यवादी र पश्चिमा डलरदाता उत्तरसाम्राज्यावादीलाई खुसी पार्न र आफ्नो मालिकीय भक्ति देखाउन लगाइएको झूट्टा मुद्दासिवाय केही होइन । यसमा राजनीतिक सत्तामा रहेका दलाल सामाजिक फासिवादी सुरक्षा अङ्गको दलालका रूपमा बाँकेका तत्कालीन एसपी टेकबहादुर तामाङ र प्रजिअले भूमिका निर्वाह गरेका छन् । उनीहरूले राजनीतिक दलका कार्यकर्तालाई जसरी सङ्गठित अपराधजस्तो जघन्य अराजनीतिक मुद्दा लगाए यसको हिसाबकिताब आगामी क्रान्तिले गर्नेछ । पार्टी र राजनीतिप्रतिको पूर्वाग्रही मानसिकताबाट नै यो कथित मुद्दा चलाइएको छ । अनौठो कुरा त के पनि लागेको छ भने ठाडो प्रहरी प्रतिवेदनका आधारमा प्रचलित कानुनविपरीत मुद्दाहरू पनि अदालतले किन दर्ता गरिरहेको छ ? यसमा पनि सोच्नुपर्ने बेला आएको छ भने वैज्ञानिक र नैतिक रूपले असफल भैसकेको दलाल सत्ताले आफ्नो छट्पटीलाई फासिवादी दमनमार्फत हल गर्न खोजिरहेको छ जो स्वतः निकम्मा साबित भैसकेको छ ।


(२०७५ कार्तिक २२, बिहीबार) ०९:०७ मा प्रकाशित

°
Weather from OpenWeatherMap

मुख्य समाचार

सबै

बन्दुक जनताले नलिई हुँदै हुँदैन : सुदर्शन, स्थायी कमिटी सदस्य, ने.क.पा.

(रातोपाटीको लागी पत्रकार फणिन्द्र नेपालले नेकपाका स्थायी समिति सदस्य हेमन्तप्रकाश ओली ‘सुदर्शन’संग लिएको अन्तर्वार्ता यहाँ प्रस्तुत गरिएको छ । यो अन्तर्बार्ता रातोपाटी डटकमबाट लिएका हौं ।) नेपालमा.....

प्रहरीले बरामद गरेको चार किलो सुन किन तामा बन्यो ?

प्रदेश ३ प्रहरी कार्यालय हेटौँडा र इलाका प्रहरी कार्यालय गजुरीबाट खटिएको टोलीले पुस १९ गते धादिङको गजुरीबाटबरामद गरी सार्वजनिक गरेको चार किलो सुनलाई करीब तीन हप्तापछि राजस्व अनुसन्धान.....

दुई महिनासम्म दलाल सरकार अस्तित्व रक्षाको संकटमा पुग्ने दाबी

राजकुमार योगी /कालीकोट - नेपाल कम्युनिष्ट पार्टीका केन्द्रिय सदस्य नवीन बि,क 'हितमान' ले आफ्नो पार्टीले शुरवात गरेको संगठन सुदृढ तथा विस्तार अभियान २ बाट आतंकित र भयभित भएको वर्तमान दलाल.....

Exchange Rate

Nepali Patro