ट्रम्पले भने, ‘किम प्रतिभाशाली र आफ्नो देशलाई माया गर्ने मान्छे ।’, विश्वलाई काल्पनिक फिल्म हेरिरहेको भान भएको होला : किम

संबाददाता : ओम हमाल     प्रकाशित मिति: (२०७५ जेष्ठ २९, मंगलवार) १४:१३

उत्तर कोरियाका सर्वोच्च नेता किम जोङ उनलाई केहीबेर अघिसम्म क्रुर तानाशाह देख्ने संयुक्त राज्य अमेरिकाका रास्ट्रपति  डोनाल्ड ट्रम्पले उत्तर कोरियाका नेता किम जोङ उनलाई प्रतिभाशाली र आफ्नो देशको माया गर्ने नेता भनेर प्रशंशा गरेका छन् l मंगलबार सिंगापुरमा कोरियन प्रायद्वीपलाई आणविक हतियार मुक्त क्षेत्र बनाउन भएको ऐतिहासिक शिखर वार्ता पछि भएको बृहत् सम्झौता-पत्र हस्ताक्षर कार्यक्रममा बोल्दै अमेरिकी राष्ट्रपति डोनाल्ड ट्रम्पले उत्तर कोरियाका सर्वोच्च नेता किम जोङ उनको प्रशंशा गरेका हुन् ।  ट्रम्पले भने, “‘किम निकै प्रतिभाशाली रहेछन । किमले आफ्नो देशलाई निकै माया गर्दा रहेछन्।’

ट्रम्पले पत्रकारहरुको प्रश्नको जवाफ दिँदै किमलाई अमेरिका भ्रमणको निम्तो समेत दिने बताएका छन्। सम्झौतामा हस्ताक्षर गरेसँगै ट्रम्पले आणविक नि:शस्त्रीकरणको प्रक्रिया आफूले सोचेभन्दा चाँडै सुरु हुने प्रतिक्रिया दिएका छन्।

अमेरिकी राष्ट्रपति ट्रम्पले किमसँगको भेटवार्ता पछि ‘विशेष सम्बन्ध’ स्थापित भएको र यसले उत्तरसँगको अमेरिकाको सम्बन्ध पनि फरक ढंगबाट अगाडि बढ्ने बताए । ‘हामीले विश्वकै सबैभन्दा खतरनाक समस्यालाई अन्त्य गर्न सफल भएका छौं,’ ट्रम्पले भने, ‘यस उपलब्धीबाट विश्वका सबै मानिस धेरै खुशी हुने छन्।’

उता किमले भने ट्रम्पसँगको वार्ताका दृश्य विश्वले हेरिरहेको र उनीहरुलाई कुनै काल्पनिक फिल्मको दृश्य झैं लागिरहेको हुनसक्ने प्रतिक्रिया दिएका छन् । ‘यहाँसम्म आइपुग्न निकै कठिन थियो । धेरै बाधाअड्चन पनि थिए,’ किमले भने । यस्तै ट्रम्पले भने वार्ता निकै राम्रो ढंगमा अगाडि बढिरहेको प्रतिक्रिया दिएका छन् । ‘सबैले वार्ता नहुने अनुमान गरिरहेको भएपनि ऐतिहासिक शिखर वार्ता भएको र यो राम्रो दिशामा अगाडि बढिरहेको छ,’ ट्रम्पले भने ।

यी दुई नेताबीचको वार्ता निष्कर्षमा पुगे उत्तर-पूर्वी एशियामा स्थायी शान्ति बहाल हुने छ । सन् १९७२ मा अमेरिकी राष्ट्रपति रिचर्ड निक्सनले चीन भ्रमण गरेसँगै चीनमा आएको परिवर्तन झैं, ट्रम्प-किम वार्ताले पनि उत्तर कोरियामा परिवर्तन हुनसक्ने आंकलन भइरहेको छ ।
अहिले विश्वमै सबैभन्दा चर्चा भएको वार्ताका लागि दुई नेता सन्तोसा टापुमा स्थित क्यापिला होटलमा आ-आफ्ना लिमोजीनबाट ओर्लिँदा भने केही ‘नर्भस’ देखिएका थिए । तर दुईबीच भेट भएको केही क्षणमा नै दुवैजनाले केही सहज महसुस गरेको देख्न सकिन्थ्यो । उनीहरु दुवैजना मुस्कुराई रहेका थिए भने फोटोग्राफरको आग्रहमा पटकपटक हात पनि मिलाइरहेका थिए ।


(२०७५ जेष्ठ २९, मंगलवार) १४:१३ मा प्रकाशित

°
Weather from OpenWeatherMap

मुख्य समाचार

सबै

विप्लव नेतृत्वको ने.क.पा. कि केन्द्रीय सदस्य आस्थाको चेतावनी (हेर्नुस भिडियो)

सेना, प्रहरी र जनप्रतिनिधि भनिएकाहरुलाई ने.क.पा.की केन्द्रीय सदस्य आस्थाको.....

भाजपाको पूर्ण बहुमतवाला चुनावी परिणाम र यसको सन्देश :

भारतमा भक्ति वा नायक–पूजाले राजनीतिमा जे भूमिका तय गर्छ, त्यसै भूमिकाको परिणाम जस्तै संसारको कुनै अरु देश भारतको बराबरी गर्नै सक्दैनन् । धर्मको क्षेत्रमा भक्ति आत्माको मुक्ति हुनसक्छ तर.....

धर्मबारे कम्युनिष्ट धारणा : अनिल शर्मा “बिरही”

मानवसभ्यताको प्रातःकालमा मानिस दैविक ज्ञानको निकट थिएन । प्राकृतिक घटना र प्रकृतिका रहस्यहरू देखेर उसमा कुतुहल तथा भय सिर्जना हुनु स्वाभाविक थियो । प्रकृतिका रहस्यहरूको वैज्ञानिक कारण.....

Exchange Rate

Nepali Patro