ट्रम्पले भने, ‘किम प्रतिभाशाली र आफ्नो देशलाई माया गर्ने मान्छे ।’, विश्वलाई काल्पनिक फिल्म हेरिरहेको भान भएको होला : किम

संबाददाता : ओम हमाल     प्रकाशित मिति: (२०७५ जेष्ठ २९, मंगलवार) १४:१३

उत्तर कोरियाका सर्वोच्च नेता किम जोङ उनलाई केहीबेर अघिसम्म क्रुर तानाशाह देख्ने संयुक्त राज्य अमेरिकाका रास्ट्रपति  डोनाल्ड ट्रम्पले उत्तर कोरियाका नेता किम जोङ उनलाई प्रतिभाशाली र आफ्नो देशको माया गर्ने नेता भनेर प्रशंशा गरेका छन् l मंगलबार सिंगापुरमा कोरियन प्रायद्वीपलाई आणविक हतियार मुक्त क्षेत्र बनाउन भएको ऐतिहासिक शिखर वार्ता पछि भएको बृहत् सम्झौता-पत्र हस्ताक्षर कार्यक्रममा बोल्दै अमेरिकी राष्ट्रपति डोनाल्ड ट्रम्पले उत्तर कोरियाका सर्वोच्च नेता किम जोङ उनको प्रशंशा गरेका हुन् ।  ट्रम्पले भने, “‘किम निकै प्रतिभाशाली रहेछन । किमले आफ्नो देशलाई निकै माया गर्दा रहेछन्।’

ट्रम्पले पत्रकारहरुको प्रश्नको जवाफ दिँदै किमलाई अमेरिका भ्रमणको निम्तो समेत दिने बताएका छन्। सम्झौतामा हस्ताक्षर गरेसँगै ट्रम्पले आणविक नि:शस्त्रीकरणको प्रक्रिया आफूले सोचेभन्दा चाँडै सुरु हुने प्रतिक्रिया दिएका छन्।

अमेरिकी राष्ट्रपति ट्रम्पले किमसँगको भेटवार्ता पछि ‘विशेष सम्बन्ध’ स्थापित भएको र यसले उत्तरसँगको अमेरिकाको सम्बन्ध पनि फरक ढंगबाट अगाडि बढ्ने बताए । ‘हामीले विश्वकै सबैभन्दा खतरनाक समस्यालाई अन्त्य गर्न सफल भएका छौं,’ ट्रम्पले भने, ‘यस उपलब्धीबाट विश्वका सबै मानिस धेरै खुशी हुने छन्।’

उता किमले भने ट्रम्पसँगको वार्ताका दृश्य विश्वले हेरिरहेको र उनीहरुलाई कुनै काल्पनिक फिल्मको दृश्य झैं लागिरहेको हुनसक्ने प्रतिक्रिया दिएका छन् । ‘यहाँसम्म आइपुग्न निकै कठिन थियो । धेरै बाधाअड्चन पनि थिए,’ किमले भने । यस्तै ट्रम्पले भने वार्ता निकै राम्रो ढंगमा अगाडि बढिरहेको प्रतिक्रिया दिएका छन् । ‘सबैले वार्ता नहुने अनुमान गरिरहेको भएपनि ऐतिहासिक शिखर वार्ता भएको र यो राम्रो दिशामा अगाडि बढिरहेको छ,’ ट्रम्पले भने ।

यी दुई नेताबीचको वार्ता निष्कर्षमा पुगे उत्तर-पूर्वी एशियामा स्थायी शान्ति बहाल हुने छ । सन् १९७२ मा अमेरिकी राष्ट्रपति रिचर्ड निक्सनले चीन भ्रमण गरेसँगै चीनमा आएको परिवर्तन झैं, ट्रम्प-किम वार्ताले पनि उत्तर कोरियामा परिवर्तन हुनसक्ने आंकलन भइरहेको छ ।
अहिले विश्वमै सबैभन्दा चर्चा भएको वार्ताका लागि दुई नेता सन्तोसा टापुमा स्थित क्यापिला होटलमा आ-आफ्ना लिमोजीनबाट ओर्लिँदा भने केही ‘नर्भस’ देखिएका थिए । तर दुईबीच भेट भएको केही क्षणमा नै दुवैजनाले केही सहज महसुस गरेको देख्न सकिन्थ्यो । उनीहरु दुवैजना मुस्कुराई रहेका थिए भने फोटोग्राफरको आग्रहमा पटकपटक हात पनि मिलाइरहेका थिए ।


(२०७५ जेष्ठ २९, मंगलवार) १४:१३ मा प्रकाशित

°
Weather from OpenWeatherMap

मुख्य समाचार

सबै

भारतीय बालक अपहरण गरी फिरौती बुझ्ने फोरमका नेता पक्राउ

भारतीय बालकलाई अपहरण गरी नेपाल ल्याएर फिर्रौती लिन जाने संघिय समाजवादी फोरमका नेतालाई प्रहरीले पक्राउ गरेको छ। जिल्ला प्रहरी कार्यालय, झापाको हिरासतमा रहेका अभियुक्त झापा गौरिगञ्जका ४७ वर्षीय बद्री यादव.....

नेकपाको सेती महाकाली ब्युरोकाे संयुक्त बैठक सम्पन्न

नेपाल कम्युनिस्ट पार्टीको सेती महाकाली ब्युरोकाे संयुक्त बैठक यहि मंसिर २६ गते पार्टीका पाेलिट ब्युरो सदस्य कमरेड अाेम प्रकाश पुनको उपस्थितिमा सम्पन्न भएको छ । बैठकले मंसिर अाठकाे.....

दुई-तिहाइको कम्युनिष्ट सरकारको नक्कली रास्ट्रवादी मुखुण्डो उत्रिने अवस्था : कारण यस्तो छ

दुई-तिहाई बहुमत पाएको नेपालको वर्तमान कम्युनिष्ट सरकारको नक्कली रास्ट्रवादी मुखुण्डो उत्रिने अवस्था आएको छ । सन् १९५० मा नेपाल-भारत बीच भएको असमान सन्धि खारेज गर्ने कि नगर्ने भन्ने.....

Exchange Rate

Nepali Patro